Check the settings چرا باید از پوشیدن کفش های تنگ خودداری کنیم؟

چرا باید از پوشیدن کفش های تنگ خودداری کنیم؟

نوشته شده توسط Super User on . Posted in بلاگ

چرا باید از پوشیدن کفش های تنگ خودداری کنیم؟

 با روند روبه رشد مد گرایی و تبلیغات گسترده رسانه ای در همین راستا ، همه افراد به سمت

 خرید، نگهداری و پوشیدن کفش های مد روز اما نه چندان راحت گرایش پیدا می کنند.

در نتیجه بسیاری از مردم ، کفش هایی استفاده می کنند که متناسب با شکل و اندازه پای آنها نیست. در این میان زنان بیشتر به دنبال خرید کفش های بسیار کوچک هستند و همین مسئله آنها را در معرض خطر بروز میخچه، پینه پا و سایر بدشکلی های پا قرار می دهد؛ مشکلاتی که اصلاح انها جز به روش جراحی امکانپذیر نیست.

بدشکلی های انگشت شست پا

بونیون یا قوز شست پا

بونیون به معنی  افزایش حجم استخوان یا بافت های اطراف مفصل در قاعده انگشت شست پاست. با بزرگتر شدن بونیون، انگشت بزرگ به سمت انگشت دوم متمایل شده و با پوشیدن کفش فرد احساس تورم و درد می کند.

بونیون به معنی  افزایش حجم استخوان یا بافت های اطراف مفصل در قاعده انگشت شست پاست. با بزرگتر شدن بونیون، انگشت بزرگ به سمت انگشت دوم متمایل شده و با پوشیدن کفش فرد احساس تورم و درد می کند

بونیون یا قوز انگشت شست همان برآمدگی استخوانی است که در بخش انتهایی انگشت بزرگ پا مشاهده می شود.

اگرچه عوامل ژنتیکی نقش بسیار مهمی در ایجاد بونیون ایفا می کنند، اما در اکثر موارد بونیون ها در اثر پوشیدن کفش های بسیار تنگ ایجاد می شوند.

درمان های غیر جراحی شامل پوشیدن کفش هایی با سر پنجه پهن تر، استفاده از اسپیسر (فاصله انداز بین انگشتان) بین انگشت بزرگ و انگشت دوم، بانداژ انگشت شست ( با چسب های مخصوص) و قرار دادن یخ روی انگشت می باشد. اگر این اقدامات درمانی ساده موثر نبودند، پزشک گزینه جراحی برای برطرف سازی بونیون را مطرح می سازد.

میخچه

میخچه به عنوان نوعی پینه زمانی تشکیل می شود که کفش تنگ به طور مداوم بر پوست پا فشار وارد می کند. ساده ترین روش درمانی استفاده از پد هایی از جنس فوم بر روی میخچه است تا میزان فشار وارده بر آن کاهش یابد. افزون بر این، استفاده از کفش های راحت و مناسب که فضای کافی برای انگشتان فراهم شود می تواند موثر باشد.

وقتی بین دو انگشت سایش شدید وجود داشته باشد، میخچه تشکیل می شود.

میخچه به عنوان نوعی پینه زمانی تشکیل می شود که کفش تنگ به طور مداوم بر پوست پا فشار وارد می کند. ساده ترین روش درمانی استفاده از پد هایی از جنس فوم بر روی میخچه است تا میزان فشار وارده بر آن کاهش یابد. افزون بر این، استفاده از کفش های راحت و مناسب که فضای کافی برای انگشتان فراهم شود می تواند موثر باشد.

انگشت چکشی پا

انگشت چکشی پا زمانی رخ می دهد که شست پا به جای آنکه راست و صاف باشد، خم می شود. مفصل انگشت میانی خم می شود و اگر پا درون کفش تنگ قرار داشته باشد، انگشت خمیده با سطح کفش برخورد کرده و منجر به احساس درد می شود. افزون بر این اگر پا همچنان در وضعیت غیرعادی قرار داشته باشد به تدریج عضلات متصل به انگشتان ضعیف می شوند.

انگشت چکشی باعث می شود در بالاترین نقطه خمیدگی میخچه ایجاد شود که همین مسئله باعث تشدید احساس ناراحتی می شود.

انگشت چکشی باعث می شود در بالاترین نقطه خمیدگی میخچه ایجاد شود که همین مسئله باعث تشدید احساس ناراحتی می شود.

گزینه های درمانی ساده شامل تکنیک های باندپیچی، استفاده از کفش های با پنچه وسیع تر، استفاده از آتل انگشت و قرار دادن یخ روی ناحیه آسیب دیده هستند. اگر این تکنیک ها موثر نباشند، برای اصلاح بدشکلی جراحی ضروری خواهد بود.

انگشتان متقاطع

انگشت متقاطع زمانی پدید می آید که انگشتان پا درون کفشی با پنجه تنگ در هم بپیچند که در چنین شرایطی فشار مداوم باعث می شود انگشت دوم یا سوم به سمت انگشت کناری متمایل شود.

برای درمان می توان از کفش هایی با پنجه وسیع تر، اسپیسر یا چسب ویژه برای جدا نگه داشتن انگشتان استفاده کرد و یا روی محل مورد نظر یخ قرار داد. اگر این درمان های محافظتی موثر نباشند، گزینه جراحی مطرح می شود.

ناخن فرو رفته در گوشت

ناخن انگشت بزرگ پا زمانی به داخل گوشت فرو می رود که ناخن از ته گرفته شده باشد. این مشکل زمانی وخیم تر می شود که ناحیه پنجه پای کفش بسیار تنگ باشد که در این صورت انگشت اول به سمت انگشت دوم فشرده می شود که نتیجه نهایی وارد آمدن فشار غیر عادی به ناخن خواهد بود. فشار مداوم منجر به بروز التهاب و درد در ناحیه ناخن می شود.

برای درمان این مشکل می توان از کفش هایی با پنجه پهن تر است. همچنین می توان در طول روز سه الی چهار بار پا را درون آب گرم قرار دارد. ناخن ها را باید به صورت صاف و رو به بالا سوهان کشید، ناخن ها نباید بسیار کوتاه و با لبه های کج باشند.

پای دیابتی

در افراد مبتلا به دیابت نشانه هایی مبنی بر آسیب به اعصاب پا مشاهده می شود (نوروپاتی محیطی)، این افراد قادر به حس درد در ناحیه پوست پا نیستند (حتی اگر پای این افراد سوراخ شود آن را حس نمی کنند). اگر کفش بسیار کوتاه باشد، منجر به بروز تاول یا زخم در پا می شود که نتیجه نهایی این روند عفونت شدید خواهد بود.

اگر به دیابت مبتلا هستید، روزانه باید پاهای خود را از نظر فشار، قرمزی، تاول، زخم، خراش و مشکلات ناخن بررسی کنید.

مشکلات عصبی

کفش های تنگ رشته های عصبی پاهای شما را که با تمامی قسمت های بدن در ارتباط هستند درگیر کرده و باعث کاهش تمرکز،قدرت تصمیم گیری و پایین آمدن کارایی شما می شود.

------------------------------

مقاله از: American Orthopaedic Association

ترجمه و تهیه : واحد تحقیق و مطالعات دکترشول

 

Tags: کفش طبی کفی طبی مراقبت از پا کفش طبی دکترشول کاهش وزن کفش دیابتی کفش نرم و راحت دیسک کمر پاهای دیابتی قوس کف پا کف پای صاف زانو درد زانو درد و علت های آن کفش طبی برای زانو درد زانو بند برای زانو درد کفش تنگ بونیون یا قوز شست پا میخچه انگشت چکشی پا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید